Rok szkoły w ruchu

Rok szkoły w ruchu


Rok Szkoły W Ruchu

Rok szkolny 2013/2014 Minister Edukacji Narodowej ogłosił „Rokiem Szkoły w Ruchu”. Popierając słowa Tadeusza Sławeckiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej: „Aktywność fizyczna, w tym regularne uprawianie sportu, w połączeniu ze zdrowym odżywianiem jest warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia na wszystkich etapach życia człowieka”, nasze przedszkole przystąpiło do akcji „Ćwiczyć każdy może”.
Nasze przedszkole zadeklarowało przystąpienie do akcji, a tym samym podjęcie zadań na rzecz aktywności fizycznej we wskazanych w regulaminie obszarach. Wśród nich znajdą się różnorodne akcje związane z aktywnością ruchową odbywającą się w przedszkolu i poza nim.

Rok Szkoły W Ruchu

Obszar 1


Scenariusze OBSZAR 1

Zabawy ruchowe w grupie Kubusiów

Zajęcia ruchowe przedszkolaków

Gimnastyka w grupie Krasnoludki

Zabawy ruchowe Pszczółek

Obszar 3


Scenariusze OBSZAR 3

Akademia Przedszkolaka- Poznawanie świata poprzez ruch

Akademia Przedszkolaka- zabawy ruchowe z Krecikiem

Akademia Przedszkolaka- Dbamy o zdrowie

Obszar 6


Scenariusze OBSZAR 6

Olimpiada Przedszkolaka

Rajd jesienny

Zajęcia na basenie

Turniej wiosenny

Obszar 7


Scenariusze OBSZAR 7

Dzień Przedszkolaka w wiosce indiańskiej

Debata Przedszkolaka

Obszar 8


Scenariusze OBSZAR 8

Jesienna olimpiada w grupie Motylki

Popołudnie z mamą i tatą w grupie Krasnoludki

Popołudnie z mamą i tatą w grupie Myszki

Popołudnie z mamą i tatą w grupie Pszczółki

Popołudnie z mamą i tatą w grupie Żabki

 

Sprawozdanie


Sprawozdanie z realizacji ogólnopolskiej akcji Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu w Miejskim Przedszkolu nr 38 w Częstochowie

Pamiętając o nieograniczonej w wieku przedszkolnym potrzebie ruchu u dzieci nasze przedszkole przystąpiło do udziału w akcji „Ćwiczyć każdy może”. Na rzecz aktywności fizycznej zrealizowano następujące działania w ramach poszczególnych obszarów.

OBSZAR 1 wychowanie fizyczne- zajęcia edukacyjne
Wszystkie nauczycielki prowadzą w ramach codziennych zajęć edukacyjnych wynikających z podstawy programowej wychowania przedszkolnego zajęcia, zestawy ćwiczeń, zabawy ruchowe. Wykorzystują w tym celu bogatą metodykę wychowania fizycznego. Korzystają z metod W. Scherborn i R. Labana. Bliska jest im także „Edukacja przez ruch” propagowana przez stowarzyszenie nauczycieli i wychowawców Klanza.
W ramach zajęć dodatkowych wszystkie dzieci z przedszkola korzystają z zajęć gimnastyki korekcyjnej prowadzonej przez specjalistę, oraz zajęć tanecznych prowadzonych przez Szkołę Tańca Zorba. Wszystkie zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony dzieci.

OBSZAR 3 edukacja zdrowotna
Przedszkolaki uczone są zachowań prozdrowotnych. W tym celu w czasie ferii zimowych wszystkie prowadzone w zakresie tematyki tygodniowej zajęcia były mocno nasycone ruchem. Dzieci miały okazję przekonać się, że bez względu na porę roku czy pogodę za oknem należy zawsze dbać o swoją kondycję fizyczną. Do propozycji przyłączyli się także nauczyciele języka angielskiego.

W ramach istniejącej od kilku lat w przedszkolu „Akademii Przedszkolaka” dzieci mogą brać udział w zajęciach kulinarnych w Kuchcikowie, spędzać czas w ruchu z Krecikiem, a także poznawać świat przez ruch. Nauczycielki prowadzące Kuchcikowo propagują zdrową żywność, dzięki czemu przedszkolaki wiedzą jaki sok jest najzdrowszy, oraz jakie produkty wybierać na kanapkę, aby była ona zdrowa.

OBSZAR 4 kwalifikacje i doskonalenie nauczycieli WF oraz wychowawców edukacji przedszkolnej
Wszystkie nauczycielki wzięły udział w szkoleniu „Gry i zabawy przy muzyce dla dzieci w wieku przedszkolnym”. Kilka nauczycielek posiada także dodatkowe kwalifikacje z zakresu gimnastyki korekcyjnej.

OBSZAR 6 zajęcia zorganizowane

W kalendarzu przedszkolnych imprez i uroczystości znalazły miejsce także te o charakterze sportowym. Zorganizowano coroczną Olimpiadę przedszkolaka, w czasie której grupy dzieci miały do wykonania zadania sportowe. Zmieniające się pory roku- jesień i wiosnę przedszkolaki powitały na sportowo biorąc udział w jesiennym rajdzie i wiosennym turnieju sportowym. Najstarsze dzieci z przedszkola jeden raz w tygodniu biorą udział w zajęciach na basenie, co pozwala im nabrać odporności, oswoić się z wodą, a nawet nauczyć się pływać.

OBSZAR 7 zajęcia niezorganizowane
Dużą sportową atrakcją był dla przedszkolaków „Dzień przedszkolaka” zorganizowany w formie wycieczki do indiańskiej wioski, gdzie dzieci brały udział w zabawach ruchowo- sportowych (pokonywały tory przeszkód, rzucały do celu, segregowały łupy itp.) W przedszkolu odbyła się także debata ze sportowcami, w czasie której opowiedzieli oni jak należy żyć i postępować na co dzień, aby kiedyś zostać sportowcem, lub po prostu być zdrowym i sprawnym fizycznie.

OBSZAR 8 aktywność z udziałem rodziny
Nauczycielki grup przeprowadziły spotkania popołudniowe z rodzicami w formie sportowej. Rodzice chętnie odpowiedzieli na zaproszenie i razem ze swoimi dziećmi bawili się na sportowo.

Galeria


Miejskie Przedszkole nr 38 w Częstochowie informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij