„Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje” rok szkolny 2018- 2019

„Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje”


Nasze przedszkole w ramach obchodów 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości przystąpiło do projektu „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. Projekt ma charakter edukacyjny. Jego celem jest dotarcie, zwłaszcza do młodych, z przekazem o wydarzeniach z czasów zaborów i roku 1918, roli Jasnej Góry „w drodze” do niepodległości, a także o jasnogórskim bohaterze narodowym kpt. Arturze Wiśniewskim. Honorowy patronat nad projektem przyjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

KALENDARIUM WYDARZEŃ PROJEKTOWYCH

24 kwietnia 2018 – Inauguracja projektu – przedstawienie historii i znaczenia symboli narodowych oraz prezentacja ceremoniału pocztów sztandarowych, wystawa zdjęć prezentujących istniejące i nowo utworzone w szkołach miejsca podkreślające naszą tożsamość narodową /prezentacja na: www.womczest.edu.pl/new/rok-dla-niepodleglej/

7 maja – 31 października 2018 – „100 życzeń na 100 lat dla Niepodległej” przygotowanie przez uczniów w szkołach życzeń dla Niepodległej w specjalnych kronikach (będą złożone jako wotum na Jasnej Górze 4.11)

18 września 2018 – Konferencja „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. W programie: referaty – „Jak niepodległość na Jasną Górę i do Częstochowy przyszła” prof. Sławomir Maślikowski i „Kpt. Artur Wiśniewski – Jasnogórski Bohater Narodowy” o. prof. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości; przedstawienie propozycji scenariuszy lekcji nt . wydarzenia z 4 listopada 1918r. opracowanych przez nauczycieli historii i języka polskiego, zwiedzanie wystawy „Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do niepodległości 1882-1918”

4 listopada 2018 – kulminacja działań projektowych

Msza św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze (godz. 9.30) z udziałem pocztów sztandarowych szkół, gości, kombatantów, mieszkańców i pielgrzymów.

Poświęcenie tablicy upamiętniającej postać kpt. Artura Wiśniewskiego Jasnogórskiego Bohatera Narodowego (tablicę funduje Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” w Częstochowie)

Częstochowski taneczny korowód w rytmie poloneza na Jasną Górę – przedstawiciele szkół na czele z Zespołem Folklorystycznym Wrzosowianie przejdą krokiem poloneza w korowodzie z Placu Biegańskiego Alejami NMP na jasnogórskie błonia. Korowód poprowadzą harcerze, uczniowie szkół mundurowych, niosąc 100 metrową flagę Polski. Przemarszowi towarzyszyć będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Gminy Mykanów

Piknik niepodległościowy na placu przed szczytem – zawieszenie 100- metrowej flagi na wieży jasnogórskiej, rozpalenie symbolicznego „Ognia Wolności ”, rekonstrukcja wydarzeń z 4 listopada 1918r., koncert pieśni patriotycznych pod przewodnictwem orkiestr dętych, na scenie zaprezentują się laureaci konkursów i przeglądów pieśni patriotycznych, wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, pokaz sprzętu wojskowego, poczęstunek z kuchni polowej

Zawieszenie 100 – metrowej flagi na wieży jasnogórskiej

Rekonstrukcja wydarzeń z 4 listopada 1918 r.

21 listopada 2018 – Podsumowanie projektu

Wszystkie materiały można znaleźć na stronie www.niepodlegla.pl

„100 życzeń na 100 lat dla Niepodległej” przygotowanie przez uczniów w szkołach życzeń dla Niepodległej w specjalnych kronikach (będą złożone jako wotum na Jasnej Górze 4.11)

 

„Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje”

„Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje”

Miejskie Przedszkole nr 38 w Częstochowie informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij
Przejdź do treści