Witajcie kochane Biedroneczki w poniedziałek!
W tym tygodniu będziemy mówić o ważnych rzeczach dla każdego Polaka.
Temat tygodnia: KTO TY JESTEŚ?
Temat dnia: Polska-legendy.
Na początek przypominam Wam Kochani, abyście pamiętali o częstym myciu rączek !!!
1. Teraz oczywiście się rozruszamy https://www.youtube.com/watch?v=mO03jLcA2XM
2. Poproś mamusię, aby przeczytała ci wiersz„Ojczyzna” – Włodzimierza Domeradzkiego, posłuchaj i zapamiętaj jak najwięcej.

printoteka
Ojczyzna Włodzimierz Domeradzki
Wszystko dokoła:
dom i przedszkole,
fabryczne dymy,
żelazna kolej…
Kwiaty przy oknie,
klon koło bramy,
słoneczny uśmiech kochanej mamy…
I las, co cieniem
dzieci zaprasza – wszystko to Polska,
Ojczyzna nasza!
http://pp6.edunet.tarnow.pl/
Rozmowa Rodzica z dzieckiem na temat wiersza. Możemy zadawać pytania: Co to jest ojczyzna?; Jak ona wygląda?; Jak nazywa się nasza ojczyzna?; Jak nazywają się ludzie mieszkający w Polsce?; Jaki jest znak rozpoznawczy Polski?; Dlaczego należy kochać swój kraj?
3. Zabawa ruchowa „Figurki”. Dziecko porusza się w rytm muzyki, na przerwę przyjmuje wymyśloną pozę-figurę.(powtórzyć ok.3 razy)
4. Posłuchaj legendy o Lechu, Czechu i Rusie i ułóż tytuły do ilustracji .
Dawno, dawno temu żyło trzech braci: Lech, Czech i Rus. Żyło im się dobrze i zgodnie, a z racji swej mądrości przewodzili swoim rodom. Lecz nadszedł czas, kiedy ziemia nie mogła już wyżywić ich ludzi, w lasach zaczęło brakować zwierzyny, a w rzekach ryb.
Zebrali się bracia na naradę. Usiedli w cieniu rozłożystych drzew i zaczęli zastanawiać się nad tym, co mają począć dalej. Postanowili poszukać innych terenów, na których dalej mogliby żyć ze swoim ludem.
Jak postanowili, tak uczynili. Wyruszyli w drogę zabierając ze sobą cały dobytek i ludzi. Niełatwa to była droga. Na każdym kroku czyhały na nich różne niebezpieczeństwa, ale Słowianie szli nieustraszenie przez gęste puszcze, przechodzili rzeki w bród, mijali górzyste krainy. Tylko z rzadka natrafiali na osady ludzkie. Mimo zmęczenia, uparcie podążali przed siebie.
Nadszedł dzień rozstania. Jako pierwszy pożegnał się z braćmi Rus, który wybrał krainę bezkresnych stepów i rozległych, żyznych równin, poprzecinanych siecią szerokich rzek.
Pozostali powędrowali dalej. Niebawem odłączył się od pochodu Czech. Najmłodszy z braci, Lech, wytrwale podążał naprzód.
Pewnego dnia orszak zatrzymał się, bo ludzie byli zmęczeni i chcieli odpocząć.
Gęste lasy pełne były zwierzyny, czyste rzeki obfitowały w ryby, a przejrzyste jeziora utwierdzały w przekonaniu, by zamieszkać nad ich brzegami.
Lech usiadł pod wielkim rozłożystym dębem i głęboko nad czymś rozmyślał. Nagle jakiś szum przerwał ciszę i ogromny cień przesunął się nad polaną. Zaciekawieni ludzie podnieśli głowy. Ujrzeli orła, który powoli opadał na gniazdo, znajdujące się w koronie wielkiego dębu. Na tle czerwonego, przedwieczornego nieba sylwetka ptaka odcinała się ostrą bielą.
– To znak od bogów! – krzyknęli zgodnym chórem ludzie. Zostańmy tutaj. Okolica jest piękna, a żyzna ziemia wyżywi nas wszystkich.
– Tak, to o dobra wróżba – rzekł uśmiechnięty Lech. – Tutaj się osiedlimy, a ten wspaniały ptak będzie nas ochraniał.
Tak też się stało. Na polanie zbudowano gród, a na pamiątkę orlego gniazda nazwano go Gnieznem. Orzeł biały na czerwonym tle stał się herbem państwa polskiego, które bierze swój początek od Lecha.

Źr.własne
5. Zabawa dydaktyczna „Prawda-fałsz”- jeśli zdanie jest prawdziwe-dziecko macha prawą rękę, jeśli fałszywe-siada w siadzie skrzyżnym.
Naszą ojczyzną jest Polska
W Polsce mieszkają ufoludki
Godłem naszego państwa jest biały orzeł.
Naszym językiem ojczystym jest język angielski.
Gród założony przez Lecha nazywał się Gniezno.
6. Popatrz jakie dawniej nosili Polacy w różnych stronach naszego kraju.
Strój cieszyński
Strój dolnośląski

Strój kaszubski

Strój krakowski

Strój góralski

Strój opolski
7.Pokoloruj obrazek jak najstaranniej
Naucz się wiersza „Ojczyzna” na pamięć.
Udanej zabawy!