Witam Was moje Biedronki i Waszych Rodziców.
Zapraszam na kolejne łąkowe przygody. Już dużo wiecie o roślinach i zwierzętach łąkowych – czyli o florze i faunie łąki. Poznaliście wesołą piosenkę „Bal na łące”, nauczyliście się dużo nowych nazw. A czy byliście na spacerze na prawdziwej pachnącej łące? Ja dziś raniutko byłam, jak jeszcze była rosa-zobaczcie jak wygląda ta moja łączka .
Widzicie co tam w trawie się ukrywa? Akurat spotkałam biedronkę:)
A dziś przyjrzymy się żabce. Wiem, że niektórzy z Was wzdrygają się na słowo „żaba”, ale wiedzcie, że to jest bardzo ciekawe i pożyteczne zwierzątko. W skład żabiego pokarmu wchodzą: chrząszcze (z których większość to szkodniki roślin), ślimaki, larwy oraz „dzieci” stonki ziemniaczanej. Jak widzisz wszelkie gatunki żab są pożądanym i miłym gościem na naszych podwórkach, w ogródkach, czy oczkach wodnych.
Pamiętaj też, że są pod ochroną i nie wolno ich zabijać ani niepokoić!
CIEKAWOSTKA DLA 7-LATKÓW
Afrykańska żaba olbrzymia słynie z instynktu tacierzyńskiego. Samiec opiekuje się najpierw skrzekiem, a później kijankami. Jeśli zbiornik wodny, w którym żyją kijanki wysycha, ojciec potrafi przekopać tunel o długości nawet kilkunastu metrów, żeby znaleźć dla nich mokre i bezpieczne miejsce. Kiedy ojciec afrykańskich żabek olbrzymich się nimi opiekuje, bywa bardzo agresywny wobec potencjalnych wrogów, którzy stanowią zagrożenie dla jego dzieci. Taki to „żabi tata”.
?Na początek zatańcz jak żabka z piosenki „Żabie kroki”. Wiecie, że żabkę też można spotkać na łące. https://www.youtube.com/watch?v=DwwpCoM0sHg
?Usiądź wygodnie w odpowiedniej odległości od monitora i obejrzyj film edukacyjny. Po obejrzeniu filmu rozmawiamy z dziećmi na jego temat:
Jak wygląda żaba?
Jaki jest cykl rozwojowy żaby?
?Oceń, czy wypowiedziane przez mamusię/tatusia zdania są zgodne z prawdą czy nie. Klaśnij w rączki, jeśli zdanie jest prawdziwe. Przykłady: …ryby pływają w stawie, …żaba urodziła kotka, …żaby skaczą po trawie, …ślimaki to ogromne zwierzaki, …dzięcioł stuka w korę drzewa i robaki z niej wybiera, …maki to kolorowe ptaki, …kiedy świeci słońce, jest ciepło na łące.
? Pobawimy się w zabawę paluszkową. Czy sprawnie idzie Wam już „witanie paluszków”? Zobaczmy!
„Kosi, kosi łapki” – zabawa paluszkowa. Dziecko z Rodzicem recytują popularną rymowankę z jednoczesnym dotykaniem kolejnymi palcami ręki prawej palców wskazujące-go i kciuka ręki lewej.
Kosi (palec mały ręki prawej dotyka kciuka ręki lewej), kosi (kciuk ręki prawej dotyka palca małego ręki lewej), łap- (serdeczny prawy dotyka kciuka lewego), -ki (prawy kciuk dotyka palca lewego serdecznego), poje- (środkowy prawy do-tyka kciuka lewego), -dziem do (prawy kciuk dotyka palca środkowego lewego), bab- (wskazujący prawy dotyka kciuka lewego), -ki (kciuk prawy dotyka palca wskazującego lewego) itd., aż do końca wiersza. Całą sekwencję ruchów powtarzamy 3 razy.
Ko/si, /ko/si /łap/ki
Poje/dziem do/ bab/ki/
Bab/ka /da /nam /se/ra
A dzia/dek /ser/wat/ki.
? Paluszki rozgrzane, teraz będzie się Wam dobrze kolorowało.
?Zabawa ruchowa ,,Ślimak”.
Dzieci recytują rymowankę i rysują za rodzicem spiralną skorupę ślimaka palcem wskazującym, np. na dywanie, w powietrzu.
Ślimak, ślimak, wystaw rogi,
dam ci sera na pierogi.
Jak nie sera, to kapusty
– od kapusty będziesz tłusty.
A teraz jak myślicie-jaką dziś Wam zaproponuję pracę plastyczną? Oczywiście macie rację -zrobimy śliczną , zieloną żabkę i posadzicie ją na swojej łączce. Ale tam już tłok! Jak na prawdziwej łące. Popatrzcie jak może wyglądać Wasza żabka.
Oczywiście możecie zrobić żabkę wg własnego pomysłu-macie takie ciekawe pomysły. Na pewno spodobają mi się Wasze żabki.
Kochani kończy się nasz pracowity tydzień. W najbliższym czasie ma się troszkę ocieplić, zatem Rodzice na pewno zaproszą Was na spacer albo na rowerek?
Życzę wszystkim udanego weekendu i dbajcie o zdrowie!
Dla chętnych -memory. Możecie zaprosić wszystkich domowników do zabawy i razem poćwiczyć pamięć i spostrzegawczość. Trzeba wydrukować dwa egzemplarze.
Pamiętacie jaką literkę poznaliśmy w tym tygodniu? Odszukajcie ją na obrazku poniżej i pokolorujcie jej pole na „żabi kolor”.