Witam i zapraszam do zabawy
Temat dnia: Zwiedzamy Kraków
- Proszę obejrzeć legendę
Legenda o Smoku Wawelskim.
- Teraz zapraszam do zabawy ruchowej
Zabawa ruchowa „Raz, dwa, trzy smok patrzy”
Mama lub tata jest smokiem i stoi w jednym kącie pokoju, dziecko w drugim. Smok odwraca się tyłem do dziecka i mówi: raz, dwa, try smok patrzy, w tym czasie dziecko krokami dostawnymi przemieszcza się w stronę smoka. Kiedy smok kończy mówić odwraca się szybko i dziecko zastyga w ruchu, jeśli się zaśmieje wraca na początek. Zabawa trwa do momentu aż dziecko dojdzie do smoka. Następnie możecie zamienić się rolami.
- Czytanie wiersza przez rodzica „Wawel” Czesław Janczarski.
Rozmowa z dzieckiem dotycząca treści poniższego wiersza.
„Wawel”
Należy kochać
stare kamienie,
bo jest w nich
dawnych czasów wspomnienie –
szlachetnych czynów,
męstwa i sławy.
Dlatego kocham kamienny Wawel.
Tu przed wiekami
smok żył potężny.
Zuch szewczyk Skuba
smoka zwyciężył.
Tu przed Tatarem
bronił się Kraków.
Stąd szedł Jagiełło
gromić Krzyżaków.
Tu bije dzwonu
spiżowe serce.
Tu są pamiątki
nasze najszczersze
Gdy wiatr rozwieje
mgły ponad Wisłą,
wawelskie wieże
w słońcu rozbłyszczą,
kamienne mury –
czerwone,
szare
jak Polska trwałe,
jak Polska stare.
- Jak się nazywa najsłynniejsze miejsce w Krakowie?
- Z czego słynie Kraków?
- Zapraszam do zabawy ruchowej
„Jestem Polką i Polakiem” – zabawa ruchowa z chustą. Dzieci poruszają się w rytm muzyki w dowolny sposób wymachując chustami.
- Posłuchajcie Hejnału
Hejnał Mariacki
Legenda głosi, że melodia hejnału urywa się w miejscu, w którym strażnik przerwał granie, ugodzony tatarską strzałą. Nie wiadomo dokładnie od kiedy zaczęto grać hejnał. Nie wiadomo też, od kiedy grany jest na wszystkie strony świata. Wiadomo jednak, że hejnał jest jedną z najciekawszych krakowskich tradycji, ogromną atrakcją dla turystów i dziś nikt nie wyobraża sobie Krakowa bez melodii hejnału.
- Zapoznanie dzieci ze strojem krakowskim
Ubiór krakowski.
Barwny, bogato zdobiony ubiór krakowski jako jedyny spośród polskich strojów ludowych uznawany jest dziś za narodowy. Nosił go nawet sam Tadeusz Kościuszko, naczelnik powstania z 1794 roku. Poznaj podstawowe elementy stroju męskiego i damskiego.
Chłopak nosi czapkę krakuskę, czyli czerwoną rogatywkę otoczoną czarnym barankiem, przystrojoną pękiem pawich piór i kolorowymi wstążkami. Na białą lnianą koszulę, ozdobioną pod szyją czerwoną tasiemką, zakłada długi do kolan kaftan bez rękawów, szyty z ciemnego sukna, z czerwonym podbiciem, obszyty dekoracyjnymi chwościkami i guzikami. Kaftan opasuje białym skórzanym pasem nabijanym ćwiekami. Z boku pasa zwisają ozdobne blaszki zwane brzękadełkami. Portki, czyli jasne płócienne spodnie w czerwone prążki nosi wpuszczone w wysokie skórzane buty z cholewami. Mężczyźni przywdziewają jako okrycie wierzchnie białą sukmanę z czerwonymi wypustkami.
Nakryciem głowy dziewczyny jest wianek ze sztucznych kwiatów przybrany kolorowymi, spływającymi na plecy wstążkami. Na śnieżnobiałą, ozdobioną angielskim haftem koszulę zakłada aksamitny gorset wyszywany kolorowym haftem, przystrojony błyszczącymi, różnobarwnymi cekinami, koralikami, chwościkami, tasiemkami i wstążeczkami. Kwiecistą, suto marszczoną spódnicę przewiązuje w pasie białym, tiulowym fartuszkiem zwanym zapaską, którego ozdobą jest misterny haft angielski. Na nogach nosi trzewiki, najczęściej czarne, związywane czerwoną tasiemką. Uzupełnieniem stroju są naturalne korale, których czerwień pięknie kontrastuje z bielą koszuli.
- Zapoznanie dzieci z Herbem Krakowa
Każde miasto posiada swój herb. A poniżej przedstawiam Wam jak wygląda herb Krakowa.
Herb Krakowa przedstawia w polu błękitnym czerwony mur ceglany z trzema basztami, z których środkowa jest wyższa i szersza, zwieńczonymi krenelażem o trzech blankach każda, z czarnymi strzelnicami i okienkami. W murze brama o złotych otwartych podwojach, z okuciami w kształcie lilii i z podniesioną złotą broną. W prześwicie bramy ukoronowany Orzeł Biały, ze złotym dziobem i szponami. Tarcza herbowa o tradycyjnym dla Krakowa renesansowym kształcie jest zwieńczona koroną o kwiatonach w kształcie lilii, zamkniętą kabłączkiem z kulką i krzyżykiem w zwieńczeniu.
- Pokaż na mapie
Gdzie leży Kraków? Pokaż, gdzie płynie rzeka Wisła.
- Zapraszam do tańca
Taniec Lajkonika: posłuchajcie melodii, zagrajcie na pokrywkach w takcie 4/4:)
- Na koniec zachęcam Was do rozwiązania zagadek
Zagadki dotyczące Krakowa:
O Ten piękny taniec, w Krakowie urodzony, jest w Polsce całej chętnie tańczony …
Na tę ulicę wejdziesz przez bramę, opatrzoną orłem i św. Florianem. I jak to bywa, krakowskim zwyczajem, i ulica, i brama jedną nazwę mają …
Drogą Królewską, od bramy Floriańskiej dojdziesz na wzgórze zamkowe. Jakie ulice są na tym szlaku? Kto na to mi odpowie? (wymienić jedną)
Każdy Polak usłyszy z radia tę melodię jeden raz w południe, a co godzina w dzień i w nocy brzmi dla krakowianina …
Człowiek przebrany za Tatara, oraz dziwny konik harcuje w Krakowie i po Rynku goni …
Milej zabawy